Косовска битка

Косовка девојка је главна личност у народној песми Косовка девојка. Девојка после боја на Косову лута по бојном пољу, поји водом и вином рањене ратнике и превија им ране, и тражи свог вереника, како песма каже – Топлицу Милана. Косовка девојка, међутим, проналази тешко рањеног витеза Павла Орловића. Док му вида ране, он јој саопштава да су и њен вереник Милан Топлица и кум Милош Обилић и девер Иван Косанчић страдали у боју.

За овај просперитет првенствено је било заслужно рударство, односно производња сребра. Град Ново Брдо на Косову, у коме се налазио истоимени рудник, био је у то време већи од Париза. У Србији су налазили уточиште учени монаси и уметници који су бежали пред Турцима, цветала је књижевност, а и сâм деспот, који је говорио неколико језика, остао је у средњовековној књижевности упамћен по својој песми у прози Слово љубве, коју је написао брату Вуку. Деспотова задужбина манастир Ресава (Манасија), прави утврђени град, представља круну моравског стила у архитектури, а од запуштеног пограничног градића Београда деспот је начинио модерну утврђену европску престоницу проширивши га десетоструко.

ВЕРА И ОБИЧАЈИ

Светог Стефана Лазаревића, деспота српског, Српска Црква прославља заједно са његовом мајком, кнегињом Милицом, преподобном Евгенијом, 1. августа / 19. јула

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *